Paintro: Akıllı Boyama Teknolojisinin Yenilikçi Çözümü

Günümüzde, boya endüstrisindeki sürekli gelişmeler, kullanıcıların beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılamak adına yeni ve yenilikçi çözümler sağlamaktadır. Bu bağlamda, Paintro adını taşıyan ürün, akıllı boyama teknolojisinin öncü bir örneği olarak sektörde dikkat çekiyor. Paintro, faraday etkisi, portakal kabuğu efekti gibi yaygın problemleri azaltarak kullanıcılarına bir dizi avantaj sunuyor.
Paintro'nun Avantajları !

FARADAY ETKİSİ AZALMASI

Köşeli ve girintili alanları boyamak için kullanılan fazla boya miktarı ve fazla hava miktarının yok olarak tasarrıf sağlaması, kıvrım diplerine bakıldığında PAİNTRO ilet boyamada kıvrım diplerinde faraday kafesi etkisinin azalması ve örtücülüğün artması gözlenmiştir. Ayrıca sırf bunun için ön rötuş personeli çalıştıran firmaların personel fazlalığını kaldırarak ekstra bir tasarruf sağlaması söz konusudur.

PORTAKAL KABUĞU EFEKTİ

PAİNTRO nun ürettiği gaz havadan daha hafif ve hızlı bir gaz olduğu için aynı basınçta havaya göre daha ileriye gitme tepkisi vermektedir bu sebepten dolayı tabancalarımızı geriye çekmemiz gerekli, bununda en büyük kazanımı uzaktan atılan boyanın ekstra olarak portakal kabuğu yüzeyi oranını azaltmasıdır.

BOYA TASARRUFU

Sistem tozuma azaltılması, daha iyi boya yüklemesi sayesinde tutunmanın artması, eşit boya yayılımı sayesinde elde edilen boya tasarruflarını bir araya getirdiğimiz zaman marka, model ve tesis farketmeksizin %10 ile %30 arasında boya tasarrufu sağlamaktadır.

İKİNCİ KAT BOYA

Paintro ile boyama da bu minyatür statik atlama riskleri minimize edildiği için hastalık riski azalmakta, dolayısı ile 2. Kat boya uygulama yüzey kalitesi artmaktadır.

HOMOJEN YÜZEY DAĞILIMI

Paintro ile atılan boyanın genel düz yüzeyinde yapılan ölçümde micron kalınlık farkının +/- 5 mikron farka düştüğü gözlemlenmiştir.

DURUM ÖNGÖRÜSÜ

Ortam içerisindeki oksijen miktarının Paintro boya uygulama sistemi ile azaltılması sayesinde patlama riskinde nispeten azalmaya yönelik etki sağlamaktadır.

TOZUMANIN AZALMASI

PAİNTRO ile boya atımında daha az tozuma olması sayesinde kabin içine dökülen boya miktarının azalması ile edilen kar ayrıca kabin içine ve etrafına uçan boyaların tekrar temizlenme süresinden geri kazanım salanarak elde edilen işçilik kazancı.

EKONOMİK

Havayla atilan boyada, kurutma sistemine sahip olsaniz bile minumum +3 0c dew point değerinde nem oraniyla boya atmiş olursunuz. bu nem tabancanizin sarf malzeme ömrünü kisaltarak bakim periyodunu artirirken ayrica attiğiniz boyayida nemlendirmektedir, buda boyanin geri dönüşümden geri alininca tekrar kullanilamamasi anlamina geliyor. PAİNTRO içinde nem bulunmamasindan kaynakli 1. olarak tabanca sarf malzeme ömürlerinde artiş olacak ve 2. olarak attiğiniz boyanin geri dönüşümden geri kazanilarak kar edilmiş olunacaktir.

DAHA İYİ YÜKLEME

100 birim bir hava ile boya yüklemesi yaptığımız esnada havanın içinde bulunan %21 birimlik oksijen de elektron taneciklerini üzerine çekerek boyadığımız yüzeye tutunmaktadır. Paintro sisteminde ise %100 yüklemenin tamamını boyaya yaparak yüzeye daha fazla boya tutunmasını artırarak dökülen boya oranını azaltır ve boya tasarrufu sağlar.

BOYA DEPOSU DURUM: 1

Boya deposu paintro ile kaynatilmaya başlandiği andan itibaren depo içi tozumada azalma gözlemlenmiştir. ayrica paintronun ürettiği gazin içinde hiç nem bulunmamasindan ötürü kaynatilan boya daha kuru ve daha akişkan hale gelmektedir. bu sayede de yine yüzeyde homojen boya yayilimina fayda sağlamaktadir. depo içinde tozumayan her boya kar olarak cebimize kalir.

BOYA DEPOSU DURUM: 2

2. Faydasi ve en büyük faydalarindan biri paintro ile kaynatilan boya renk değişimi yapilmak için depodan geri alindiktan sonra bile ilk günki gibi saklanarak bir sonraki sefere rahatlikla kullanilabilir halde olmasidir. hava ile kaynatilan boya bir sonraki günlerde kullanilmak istenildiğinde ayni performansi sergilememektedir.

BOYA DEPOSU DURUM: 3

3. Faydasi ise paintro ile yapilan kaynatma sonucunda boya deposunda topaklanma olmaz. bundan dolayi tabancalara enjektörlere topaklanan boya parçalari gitmeyeceği için tikanma olayini tamamen ortadan kaldirir. topaklanip atilmayan her boya kar olarak cebimizde kalir.

Paintro'nun Özellikleri

Bizi Öne Çıkaran Özelliklerimiz

Finansal Kazanımlar

Toplam kullanılan boyada %8 oranında tasarruf garantisi
Toz boyanın transfer verimliliğinin arttırılması
Tüm uygulama parametrelerinin optimizasyonu ve kontrol kolaylığı
Atık boya oluşumunun minimum düzeye düşürülmesi

Çevre ve Güvenlik

Daha temiz kabinler ile çalışma ortamı koşullarının iyileştirilmesi
Sürekli ve tekrarlanabilir uygulama şartları nedeniyle daha iyi işçi koşulları
Statik patlama ihtimalinin ortadan kalkması
Atık boya oluşumunun minimum düzeye düşürülmesi

Verimlilik

Uygulama esnasında kullanılan nitrojen sayesinde daha stabil toz boya transferi
Nitrojen su molekülü taşımayan bir gazdır. Nitrojen sayesinde nemsiz boya transferi sağlanır.
Yaş boya uygulamarında nitrojen hızı kullanılarak solventin daha hızlı uzaklaştırılması sağlanır
Uygun tesislerde üretim hat hızının arttırılması
Daha düşük basınç ve debilerle boya uygulaması